Anasayfa / Genel / Balıkesir’in Tarihi Kapıları Geleceğe Açılıyor.

Balıkesir’in Tarihi Kapıları Geleceğe Açılıyor.

Balıkesir’i ülkemizde ve dünyada ön plana çıkaran en önemli özellik geleneksel mimari tarzındaki evleridir. Bu evlerin kapılarında yer alan kapı halka ve tokmakları geleneksel işçiliğinin önemli örnekleridir. Balıkesir’de halkalar iki grupta, tokmaklar ise altı grupta toplanmaktadır. Halkalar genellikle demir, tokmaklar ise tunç ve pirinçten yapılmıştır. Yapım tekniği olarak dövme ve döküm teknikleri tercih edilmiştir. Kullanılan malzeme demir ise dövme, tunç ve pirinç ise döküm tekniği kullanılmıştır. Son dönem üretiminde ise döküm tekniği öne çıkmıştır. Süsleme tekniği olarak; “Kazıma”, “Kabartma” ve “Delik İşi” tekniği ile karşılaşılmaktadır.
Mimarlık yapısı sadece üstü örtülmüş duvarların hapsettiği barınacak yer değildir. Birtakım yollara başvurularak daha hareketli, daha yaşamı güzelleştirecek biçimlere ulaştırılabilir. Bunun çeşitli örneklerinden biri de kapı tokmaklarıdır.
Halka ve tokmaklar günümüz kapılarında yer alan kapı zili yerine kullanılmıştır. Bir bahçe içinde yer alan, iki ya da üç katlı, içinde birkaç ailenin yaşadığı evlerde, teknolojinin gelişmediği zamanlarda, eve gelenin sesini duyurabilmesinin güçlüğü düşünüldüğünde kapı üstlerindeki halka ve tokmakların gerekliliği daha da ortaya çıkmaktadır.
Kapıyı çalıp ziyareti evdekilere haber vermeye, tutup çekerek kapatmaya yarayan halka ve tokmaklar yalnızca fonksiyonlarıyla değil, estetik değerleri bakımından da bir devrin sanat görüşünü, anlayışını dile getiren yapıtlardır.
Balıkesir’deki kapı tokmaklarının tasvirleri ve mitolojik yönünü ele alıp baktığımızda ilginç sembollere rastlanır.
Kapı, tüm dünyada olduğu gibi Anadolu evinde de önemli bir ögedir. Ailenin sosyal ve kültürel kimliğini belirler. Tokmaklar da aynı şekilde içeride yaşayan topluluğun sosyal durumunu simgeler. El formundaki tokmaklarda kimi elde yüzüğün hiç olmaması, kimi elde orta parmakta veya yüzük parmağında yüzüğün olması ev sahibinin bekâr, evli ya da dul oluşunu simgeler. Eve gelen konuk tanıdıksa kapıdaki halkayı, yabancıysa kapı tokmağını vurmaktadır. Böylece ev sahibi evdeki durumu ona göre ayarlar.
Kapı halkalarının bir iple ile sıkı sıkı bağlanması evde kimsenin olmadığını, gevşek bağlanması evdeki kişinin yakın zamanda döneceğini, sadece bir halka bağlandığı takdirde evde insan olduğunu gösterir.

 

 

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

Çanakkale’de Şehit düşen 250 bin Vatan Evladının Anısına: Seyit Onbaşı

Çanakkale’de şehit düşen 250 bin vatan evladının anısına: Seyit Onbaşı “Seyid” dedi babası kulağına okuyup ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir