Anasayfa / Genel / Güzergah Değiştirten Lezzet: Oğlak Güveci

Güzergah Değiştirten Lezzet: Oğlak Güveci

Türkiye’nin önemli kırmızı et üretim merkezlerinden Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde, seyahat edenlere güzergahlarını değiştirten bahar lezzeti “oğlak güveci”, günlük 5 bin porsiyonluk tüketimle bölgede yemek turizmini hareketlendirmektedir.

İlçede hizmet veren 10 kasap kendi lokantalarında, çiğ kırmızı et ve ürünlerinin satışının yanı sıra ilçedeki diğer lokantalarda farklı şekillerde hazırlanmış et yemeklerini misafirlerine sunmaktadır.

Mayıs ve Haziran aylarında kasaplara ait lokantalarda, en çok oğlak güveci yemeği yapılmakta olup günde ise yaklaşık 5 bin porsiyon tüketilmektedir. Ocak ve şubat aylarında doğan oğlaklar, nisan ayından itibaren kesilmeye başlandığından haziran ayı ortalarına kadar bu küçükbaşların etlerinden yapılan güveçler, fırınlarda odun ateşinde ortalama 2 saat pişirildikten sonra eşsiz bir lezzete kavuşuyor.

İstanbul, Bursa ve Kütahya illerinden İzmir. Manisa ve Edremit Körfezi yönünde seyahat edenler, oğlak güvecini yemek için güzergahlarını değiştirip, Balıkesir şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Bigadiç ilçemize geliyorlar.

Bu dönemde özelikle oğlak eti veya oğlak güvecine talebin yüksek olması 5 yıl öncesine göre keçi sayısı 25 binden iken, koyun sürü sahipleri koyunculuktan vaz geçerek bu yıl 35 bine sayısına ulaşmıştır.

Geçmiş yıllarda süt oğlakları pek rağbet görmez iken odun fırınındaki güveçlere gelen talep dolayısı ve tanıtımların önem kazanması ile sektör önem kazanmıştır.

Dağlarda yetişen otlardan ve kekikten beslenen hayvanların lezzeti ilçedeki günlük taze tüketimin yanı sıra ‘’Oğlak Güvecinin’’, gerek pişmiş gerekse çiğ olarak Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlere pazarlanmaktadır.

Oğlak güveci taş odun ateşi ile yanan fırında toprak güveçlerin altı kısmına doğranmış domates ve biber üzerine ise parçalanmış oğlak etleri 2 saat yavaş ateşte pişirilmesi sonucu oluşan bu lezzetli yemek damak tadına önem verenlere sunulur.

 

 

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Hemşerimiz İsa Özdemir

Doğdukları topraklardan farklı kentlere çeşitli nedenlerle göç eden ve hemşerilik kültürü ile birlikte yaşayan insanlar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir