Anasayfa / Güncel / Sarıbeyler Seferberlik Çöreği Afrin’de

Sarıbeyler Seferberlik Çöreği Afrin’de

Sosyal medyada ‘Savaştepe’nin Sesi’ adlı grupta bir araya gelen Savaştepeliler, Suriye’nin Afrin kentinde terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev yapan Mehmetçik için seferberlik çöreği yaparak, gönderme fikrini paylaşmışlardır.Paylaşım olumlu karşılanmış olup, gönüllü vatandaşlar kendi aralarında topladıkları paralarla malzemeleri  almışlardır. Savaştepe ilçesine bağlı Sarıbeyler Mahallesi’ndeki bir fırında seferberlik çöreği, gıda mühendisleri nezaretinde her yaştan ve cinsten çok sayıda gönüllü çalışmışlardır. Mehmetçiğe gönderilen 11 bin seferberlik çöreğinin yapımı, nöbetleşe çalışmayla hiç ara verilmeden 3 gün sürmüştür.

Hazırlanan seferberlik çörekleri pişirildikten sonra ambalajlanarak  üzerine, ‘’Mehmedim. Bu çörek, Savaştepe ilçesi Sarıbeyler Seferberlik Çöreği’dir. Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Mehmetçiğin yanındaydı. Şimdi de Afrin’de senin mübarek ellerinde. Çanakkale’nin, milli mücaedenin ruh ve maneviyatını, binlerce Savaştepelinin dualarını üzerinde taşıyan bu çörek, aynı ruhla sana da şevk ve kuvvet versin. Gazan mübarek olsun Mehmedim.’’ notu yazıldı.

Seferberlik çöreği hakkında bilgi veren  öğretmen İsmail Sıkıcıkoğlu; ‘’ Yapılan bu anlamlı etkinliğin, sosyal medyanın istenildiğinde nasıl yararlı bir iş için kullanılacağına örnek olduğunun bir göstergesidir. Seferberlik çöreği, bundan 100 yıl önce Savaştepe halkının el ele vererek aylarca Çanakkale Savaşı’nda  ve Kurtuluş Savaşı’nda ise Kuvayi Milliye’deki  Mehmetçiklere gönderilen içinde tarhana, un, tuz, bir miktar zeytinyağ, susam ve su bulunan pideye benzer bir yiyecektir.

Sıkıcıkoğlu; Seferberlik çöreği  isim olarak da ‘’somut olmayan kültürel miras olarak kabul edilmiş’’ adı ise  Savaştepe Sarıbeyler Seferberlik Çöreği’dir. Çanakkale Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mehmetçiğin kumanyası olan bu çörek, şimdi neden Afrin’de olmasın diye düşündük. Manevi destek olarak yapıp, cepheye gönderme kararı aldık. Bu projenin arkasında bir bütün olarak tüm Savaştepe ilçemiz var. Büyüklerimiz bunun yapımında maya olarak tarhana kullanmış. Tarhana, un, tuz bir miktar zeytinyağı ve su kullanılıyor. Her şey doğal, hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. İçindeki tarhanadan dolayı uzun süre bayatlamadan aylarca muhafaza edilme şansına sahip olup üzerine serpilen  susam da enerji veren, doyurucu bir üründür” dedi.

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

1923-1940 Yıllarında Havran, Edremit, Akçay Treni

Palamutluk-Havran-Edremit-Tabakhane-Akçay ve Ilıca istasyonları arasında sefer yapan 10 vagonu ve her vagonu 29 kişi taşıyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir