Anasayfa / Genel / Kültürünü Yaşayan ve Yaşatan Bir Köy; Kızıloluk

Kültürünü Yaşayan ve Yaşatan Bir Köy; Kızıloluk

1Balıkesir ilimizin sanayileşmede ve tarımdaki yetersizlikler sonucunda başta ilçeleri ve köyleri olmak üzere kırsal kesimlerden diğer illere veya dış ülkelere yönelen göç hareketleri sonucunda doğduğumuz yaşadığımız toprakları bırakarak gerek yurt içinde ve yurt dışındaki kentleri yeni yaşamımız için 2. Yurt belleyip 3 nesildir yaşam mücadelesi verilmektedir.

İl dışında yaşayan Balıkesirliler olarak hepimizin doğduğumuz topraklara borcumuz vardır. Doğduğumuz toprakların kültürünü, adetlerini yaşamalı, yaşatmalı, önce kendi genç neslimize tanıtmalı ve sonra diğer kültürlere tanıştırmalıyız. Toplumları ayakta tutan bu kültürel değerler olup bunların da korunması ve yaşatılması gerekmektedir.

Kültürel değerlerimizin yaşatılması ve çocuklarımıza tanıtılmasına en güzel örneklerinden biride Manisa ilimize 195 km. uzaklıkta, Yeşil Kepsut ilçemizin doğusunda bulunan, ilçe merkezine 32 km. mesafede olan Kızıloluk mahallesidir. Bu köyde doğup büyüyen fakat göç ile dışarıda yaşayanlar her dini bayramlarda sılayı rahim anlayışıyla baba ocaklarında toplanırlar. Köyde büyük küçük herkes bulunduğundan kentlerde yaşayanların tadamadıkları güzel bayramlar geçirirler. Yeni kuşak çocuklar büyüklerini atalarını tanır ve koparılamayan o bağ oluşur.

Geçen ay geçirdiğimiz kurban bayramında köyde toplanan köy halkı; eski yıllarda atalarından miras kalan imkânsızlıklar içinde çocuklarının oyun oynamaları için el emeği ile yapılan tahta arabaları kültürünü gün yüzüne çıkardılar. Tahta arabalar babalar tarafından imal edilerek çocuklar ile tanıştırdılar. Bu kültürede eğlence katarak sevmelerini sağlamak için ‘’ Yörük Araba Şenliği’’ ismini vererek 3. Yılını kutladılar.

Bu yıl düzenlenen 250 mt. Uzunluğundaki pistte yapılan şenliğe tamamı el yapımı, bilgi ve beceri gerektiren tahta arabalardan 12 arabanın yarıştığı yarışmalarda tüm mahalle sakinlerinin yanı sıra komşu köyler olan Seçköy, Dalköy, Büyük Katrancı Küçük Katrancı, Kelebek ve Bükdere mahallesinden gelen 1000 yakın izleyici tarafından izlenmiştir.

 Yarışmada birinciliği Cevat Sarp, ikinciliği Yılmaz Sarp , üçüncülüğü ise  Rıdvan Bozoğlu kazanarak, yarışmada dereceye girenlere ve yarışmaya katılanlara çeşitli hediye ve ödüller verilmiştir.

 İnsan bir ağacın dalları gibidir. Ne kadar uzarsa uzasın, beslendiği yer yine de o kökleridir. Bizler nerede yaşarsak yaşayalım, ekmeğini nerede kazanırsa kazanalım, yine de; köklerini beraberimizde götürürüz. Doğduğumuz yerlerin hasreti ile yaşarız.

 

 

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, 1829 yılında Giritli Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir