Anasayfa / Genel / Balıkesir Yöresel Halk Kültürleri

Balıkesir Yöresel Halk Kültürleri

29597_374869989265581_1240169864_nnnnnBalıkesir ilinde ortaya çıkan halk kültürü beş kültür çevresine ayrılarak incelenebilir. Bunlar;

1-Dağ [Alaçam Dağı-Ulus Dağı ve çevresi] kültür çevresi:

Baskın olan belirgin kültürün Yörük kültürü olduğu bir alanda konar-göçerliğin etkisiyle daha çok hayvancılığa dayalı bir ekonomi üzerinde oyun kültürü gelişmiştir. Güney kısımlarında çepni kültürü de belirginleşir. Alaçamın batısında kalan köyler daha eski yerleşim birimleridir ve kendilerine Manav bile derler. Bir köyün eski mi yeni mi olduğu üç eteğinden anlaşılabilir.

Sındırgı, Bigadiç ve Kepsut ilçelerimizin kadın oyun karakteri ile Dursunbey ilçesinin kadın oyun karakteri arasında bariz farklar vardır.

2-Ova kültür çevresi:

Baskın kültürün yerleşik Manav kültürünün olduğu bu alanda tarıma dayalı bir yapı içinden doğan bir halk kültürü gelişmiştir.

18.yüzyıldan sonra özellikle ova kültür çevresine gelen muhacir kültür, manav kültürünü derinden etkilemiş ve birbiriyle etkileşim içerisine girmiştir. İki kültür birbiri ile alışverişte bulunmuş ova kültür çevresinde daha yeni ve melez bir kültür doğmuştur. Ancak temelinde yine manav kültürü baskındır. Burada çok sayıda çepni yerleşimi ile Türkmen yerleşimi de vardır.

 

3-Kazdağı kültür çevresi:

 

Yerleşik kültürün Türkmen (Alevi) kültürünün olduğu bu alanda daha farklı bir yaşam ve oyun kültürü gelişmiş, ancak zeybek alanından etkilenmiştir. Yörük kültürü de belirgindir.

4-Kozak kültür çevresi:

 Kuzey Kozak Yaylaları ve Madra dağı çevresinde Yörük ve Manav kültürü bir arada güneydeki zeybek tavırlarından etkilenmiştir.

Dağlık arazi dışında sahil kıyısı Balkanlardan ve Adalardan göç almıştır, Buralarda yöresel olarak nitelendirilemeyecek göçmen kültürleri vardır.

5-Gönen Çanağı kültür çevresi:

Bu bölgemizde ise kültür Manav kültürü olmasına rağmen, yabancı kültürlerin yoğun göçüne maruz kaldığından yerel kültür dominantlığını kaybetmiştir. Kafkas, Tatar ve Pomak gibi yöreye yabancı kültürler baskın hale gelmiştir. Gönen çanağına yabancı kültürlerin gelmesi, manav kültürünün devamını engellemiş ve kozmopolit bir yapı ortaya çıktığından halk oyunları kültürü unutulmuştur. Ancak hala bazı izler bulunabilmektedir.

Balıkesir Folklörü

AÇIKLAMA:

Daha geniş bilgi ve oyunlarımız için videoları izlemek için BURAYA tıklayınız.

 

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, 1829 yılında Giritli Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir