Anasayfa / Genel / Sındırgı MYO’ dan “Lezzet Kokan Mutfaklar”

Sındırgı MYO’ dan “Lezzet Kokan Mutfaklar”

balikesir-mutfagi1-b2a8dfed-d95e-4d7a-924f-4300536c785b

Balıkesir, Marmara Bölgesinde yani Türkiye’nin en çok endüstrileşmiş bölgesinde yer almasına rağmen, çok güçlü bir halk kültürüne sahiptir.

Geleneksel halk kültürü halen canlıdır. Çünkü çok güçlü ve derinlikli geleneksel köy kültürünün varlığı söz konusudur.

Çok zengin bir kültürel dokuya sahip olan Balıkesir kenti ve Balıkesir ili, birbirinden etkilenmiş farklı kültürlerin çeşitliliği nedeniyle geniş bir kültür laboratuarıdır. Çok eski tarihlerden bu yana, bulunduğu coğrafi ve stratejik konum dolayısıyla, önemli medeniyetlere tanıklık etmiş, tarihi eserleri, yer üstü ve yer altı zenginlikleri nedeniyle devamlı insanların ilgi odağında olmuştur.

Bereketli topraklarından sofralara yansıyan ‘’Yöresel Lezzetler’’ bakımından ise Balıkesir, geniş coğrafyaya yayılan toprakları ve farklı iklimlerin etkisiyle zengin tarımsal ürünlere sahip olduğundan kültürel birikimin de etkisiyle yöre mutfağında oldukça zengindir.

Balıkesir mutfağının temel kaynağını ise düğün ve bayram gibi kutlamalarla toplu yenen ve geçmişten günümüze geleneksel olarak sürdürülen yemekler oluşturmaktadır.

Balıkesir Üniversitesi Sındırgı Meslek Yüksek Okulu Turizm İşletmeciliği Bölümü Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile bir proje yaparak Balıkesir’in asırlardır süre gelen yöresel mutfağının korunması amaçlanarak, bölgedeki nitelikli işgücü artışı ile yöredeki turizm işletmelerinin ürün kalitesinde artış sağlanmasına verilecek uygulamalı mutfak eğitimi ile katkı sağlanması hedeflenmiştir.

“Lezzet Kokan Mutfaklar” isimli bu proje kapsamında oluşturulan uygulama mutfağı 2 yıl önce yaşama geçirilmiştir. Bu proje kapsamında Balıkesir’in bütün ilçeleri ziyaret edilerek yöresel yemekleri araştırılmış olup ortaya çıkarılan bu lezzetler, oluşturulan uygulama mutfağında öğrenciler tarafından hazırlanmaya başlanmıştır.

 

Sayim CAN

Manisa Balıkesirliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Başkan Yardımcısı

 

 

Lezzet Kokan Mutfaklar hakkında bilgi ve tüm yemek tarifleri için BURAYA TIKLAYINIZ.

 

 

 

Hakkında mabalder manisa

Diğer Gelişmeler

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, 1829 yılında Giritli Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir