Anasayfa / Genel / Dernek Başkanımızdan Mesaj: “Biz Bir Aileyiz”

Dernek Başkanımızdan Mesaj: “Biz Bir Aileyiz”

biz_bir_aileyiz-1zkd7zhzytSevgili hemşerilerim ve dostlarım, 1950’li yıllardan itibaren sanayileşmede ve tarımda yetersizlikler sebebiyle, kırsal kesimlerden şehir merkezine, ilimizden diğer illere veya dış ülkelere yönelen göç hareketleri, göç veren ve alan kent yerleşimlerin nüfusunun hızla azalması ve artması kadar, nüfusun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısında değişimlere de yol açmıştır. Ülkemizdeki bölgesel insan göçünden en fazla etkilenen illerin arasında doğduğumuz büyüdüğümüz güzel ve şirin Balıkesir ilimizde nasibini almıştır.

Balıkesir ilinin sanayileşmede ve tarımdaki yetersizlikler sonucunda başta ilçeleri ve köyleri olmak üzere kırsal kesimlerden, kamu görevlileri ve sonrasında emeklilikleri sebebiyle, diğer illere veya dış ülkelere yönelen göç hareketleri sonucunda yeni yerleşim yerlerinde 3 nesildir yaşam mücadelesi verilmektedir.

Bizlerde bu nedenlerden dolayı doğduğumuz yaşadığımız toprakları bırakarak yeni yaşamımız için Manisa’yı yurt belleyip burada yaşamaktayız.

Göç ile gidilen kentlerde kendi örf ve kültürlerini yaşamak, yaşatmak, hemşeriler ile dayanışma ve yardımlaşma için de olmak için hemşeri dernekleri kurulur. Zaten kurulan hemşeri derneklerinin amaçları da daha çok kendi yöre halkından olan vatandaşlarını bir araya getirmek, gelinen yöreye ait kültürel ve yöresel değerleri korumak, yaşatmak ve maddi manevi hemşerilerine yardım etmek olarak sıralanmaktadır.

Bu nedenle Manisa’mızda Balıkesirliler Derneğimiz 2008 yılında kurularak faaliyetimiz aktif hale getirilerek günümüze kadar yaşamış, bundan sonrada yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Yaşadığımız bu güzel Manisa kentini yurt benimseyen toplumu bütünlük içine getiren sivil toplum örgütleri içinde müstesnalığı ile doğup büyüdüğümüz ilini unutmayan ve bu duygularını her zaman her platformda çekinmeden, göğsünü kabartarak ifade eden, birbirini sevmeyi ve anlamayı başarmış, hemşericilik ruhunu en üst seviyede taşıyan, ne mutlu ki nadir toplumlardan olmanın gururunu da yaşayan Balıkesirlileriz.

Gerek yurt içinde ve dışında mevcut bilinen 30 kadar Balıkesirliler adı altında kurulan dernekler ile irtibatlarımız mevcuttur. Bu Balıkesir Dernekleri ile dostluklar kurup fikir alış verişinde bulunmaktayız.

Allahın bizlere verdiği insan olmamızın gerekliliklerinden olan yardımlaşma ve dayanışma değerlerini unutmamamız gerektiği inancındayım. Hepimizin doğduğumuz topraklara borcumuz vardır. Doğduğumuz toprakların kültürünü, adetlerini yaşamalı, yaşatmalı, önce kendi genç neslimize tanıtmalı ve sonra diğer kültürlere tanıştırmalıyız. Bunu hepimiz bireysel olarak yaptığımızın bilincindeyim. Fakat toplumları ayakta tutan bu kültürel değerlerin korunmasını düşündüğümüzde bununda yapılması ise mevcut derneğin desteklenmesi ve bu doğrultuda etkinlikler yapılması için yönlendirilip desteklendirilmesi gereklidir.

Hemşeri derneklerinin görevleri tüzüklerinde yazılı olan yardımlaşma ve dayanışma faaliyetleri ile sınırlı olmamalıdır. Elbette bunlar derneklerin var olma sebebidir. Fakat bu değerlerden hariç önemli bir konu vardır. Bu ise;

Hemşeri dernekleri yaşadığı kentin kültürel değerlerinin korunması ve kentte yaşayanlar olarak katılımcı bireyler olarak çeşitli konularda söz sahibi olmalılardır.

Yaşanılan kente ait olabilme hissinin (yani aidiyet duygusunun) arttırılmasında da aktif rol alınmaz ise sadece kendi toplumu içinde kalırlar zamanla da yok olup giderler. Evet, bizlerde bu konularda derneğimiz olaraktan sorumluluk alıp yaşadığımız kent olan güzel Manisa ilimizde başta kültürel kaynaşma olmak üzere ve toplumları kaynaştıracak diğer her türlü konuda fikir ve raporlarımızı gerek idare gerekse yerel yönetim bazında paylaşmak sureti ile aktif görevler aldık ve almaya da devam edeceğiz.

Manisa kentimizde beraber yaşayan ancak birbirlerinin farkında bile olmayan, yaşadığı kentin sorunlarını yalnız kendi sınırlı çevresi ile görebilen kentli hemşerilerimizin sayısı her geçen gün maalesef artmaktadır. Bizlerde bu bahsedilen konularda diğer hemşeri dernekleri ile kaynaşma ve dayanışma içine girdik. Sizlerinde bildiğiniz gibi çeşitli etkinlikler planladık. Bu etkinliklerde her toplumun kültürleri tanıtıldı ve kültürler tanıştırıldı. Ortaya ise ortak kültür yani kaynaşmış kültür çıktı. Bu ortak kültür zaten kendiliğinden vardı. Bizler bunu tekrar görülmesini sağladık. Toplumları ayakta tutan MİLLİ KÜLTÜRDÜR. Ülkemizin içinde yaşadığı bu olumsuzlukların yaşandığı bu yıllarda bunları yapmak zorunluluğu biz hemşeri derneklerinin tüzüklerinde belirtilmese dahi asli görevlerinden oldu. Bu yapılan etkinlikler sonucunda ise gözlemlerimiz,  göçlerle gelen çeşitli bölge ve illerden gelen toplumların ortak olarak yaşadığı kentimiz olan güzel şehrimiz Manisa’da Manisalılık bilincini n pekiştirilmesinde önemli bir gerçek olarak görülmüştür.

Bizler her ne kadar Balıkesir ilinde doğsak bile Manisa ilinde yaşamaktayız. Bu şehirde rızıklarımızı kazanıyor ve yaşıyoruz. Çoğumuzun çocukları burada doğdu, arkadaşlıklarını burada kurdu, eğitimlerini burada yapıp iş ve eş sahibi olarak hayata atıldılar.

Evet, biz ‘’Sılay-i rahim’’ olarak Balıkesirliyiz ama gerçek bir Manisalıyız.

Doğduğumuz il olan Balıkesir’imize ne kadar sahipleniyor isek, yaşadığımız il olan Manisa’mıza da o kadar sahiplenmeliyiz.

Bir ağacın dalları
Ne kadar uzarsa uzasın,
Beslendiği yer yine de kökleridir.
İnsan oğluda böyledir.

Nerede yaşarsa yaşasın,
Ekmeğini nerede kazanırsa kazansın,
Yine de;
Köklerini beraberinde götürür.

İsmail Önay

 

Diğer Gelişmeler

Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Hemşerimiz İsa Özdemir

Doğdukları topraklardan farklı kentlere çeşitli nedenlerle göç eden ve hemşerilik kültürü ile birlikte yaşayan insanlar ...

2 Yorumlar

 1. Değerli Başkan Sayın İsmail ÖNAY;
  Bizi bize anlatan, değerlerimizi anımsatan, anlamlı bir okadar gerçeği yansıtan yazınız için kutluyorum.
  Duygu- düşünce birlikteliği yönünde; kendi adıma Manisa’da yaşayan, aslını unutmayan, Balıkesirli olmaktan onur duyan biri olarak elimden gelen her türlü desteğe hazır olduğumu bilmenizi isterim.
  Değerli hemşerilerimizin de aynı duyarlılığı göstereceğinden eminim.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Saygılarımla.

  Seval Arslan

  • Seval Hanım mesajınızı aldım.Size ait olan eserlerinizin de paylaşılmasını arzuluyoruz.Bir çalışma yaparsanız. Seviniriz.
   Sevgi ile kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir